0
Вход и Регистрация
0884 829 368 | Понеделник - Неделя 09:00 - 20:00 | [email protected]

Калатея Розеоптика

19/10/2022
Магдалена Дудова
Калатея Розеоптика

Зашеметяващата калатея е може би едно от най-красивите творения на майката природа. Калатеите са известни със своята смела и шарена зеленина!
В зависимост от това колко светлина получава, листата започват да се движат надолу или нагоре. Интересно, нали?
Чак тогава тя ще представи красотата си в пълен блясък.
Листата на повечето сортове калатеи се сгъват леко през нощта, разкривайки често цветните долни страни на техните поразителни листа.

Част от семейството на молитвените растения, но не го бъркайте с Марантата!
С привидно рисувани върху листа щрихи на четка от наситени зелени и розови тонове, молитвените растения, както често ги наричат, са известни не само с пъстрата си красота, но и с движението си: листата им се издигат и падат през целия ден в отговор на светлината, която получават. Но въпреки че това растение е все по-популярен избор, то си остава с относително висока поддръжка и изисква малко допълнително внимание при отглеждането му, за да запази тези листа живи и блестящи.

И така, разберете как да се грижите за това екзотично растение!

Грижа

Както споменахме, този вид калатея, известна още като "Медальон" е от калатеите изискващи малко повече усилия, за да запазят уникалните си листа наперени и блестящи.
Тук ще опишем пълните инструкции как да се грижите за Вашата Калатея Розеоптика, от изискването за слънчева светлина до често срещаните проблеми и техните решения.

Светлина

Първото с което се започва е позиционирането на Вашата калатея.
Нужно е да я поставите на място, където може да получи средна до ярка, но непряка слънчева светлина.
Калатеята може да толерира и ситуации с по-слабо осветление. Въпреки че могат да растат при слаба светлина, те биха виреели най-добре при ярка индиректна.
Ако имате пъстро растение, то ще се нуждае от повече светлина, за да запази живите шарки по листата си.
Важното при този сорт калатея е никога да не я оставяте да стои на пряка слънчева светлина, защото листата ще изгорят!
Ако забележите, че красивите цветове на листата започнат да избледняват, това означава, че вашето растение получава твърде много пряка слънчева светлина и листата започват да изгарят.

Вода

Препоръчително е да създадете редовен график за поливане, за да поддържате почвата влажна. Избягвайте обаче накисването на почвата във вода. Също така имайте предвид, че това не е устойчиво на суша стайно растение. Може да процъфтява, ако сте пропуснали да го поливате от време на време, но бавно ще умре, ако не го поливате правилно.

Поливайте Вашата калатея, когато горните 25% от почвата са сухи. Поливайте, докато течността потече през дренажния отвор на дъното на саксията и изхвърлете водата, която се е натрупала в чинийката.

Ако листата на Вашата Калатея Медальон се извиват, това означава, че почвата е суха. Признаци, че почвата е напълно изсъхнала са увисналите и омекнали листа, които започват да покафеняват и да се извиват. Отново напомняме, че това не е устойчиво на суша стайно растение!

Температура

Въпреки, че има особености при отглеждането на този вид калатея, тя ще Ви подскаже когато не се чувства добре.
Растението е деликатно към температурни промени и за това когато стане твърде горещо, листата и се извиват, а когато стане твърде студено в помещението, листата и увисват или увяхват.
Затова я пазете, като я поставите далеч от студени течения и гореща слънчева светлина.
Като много други стайни растения, за калатеята също е подходяща средната стайна температура.
Идеалната температура за калатеята е между 18°C – 26°C.

Влажност

Подобно на много от тропически стайни растения, това калатеята също предпочита място с достатъчно влажност.
Групирайте вашето растение калатея с другите си стайни растения. Това омага за създаването на допълнителна влага за растението. Използвайте поднос с камъчета или поставете овлажнител наблизо, ако краищата на листата започнат да се извиват или покафеняват. Вашата баня или кухня са идеални места за това растение, защото тези зони обикновено са по-влажни.

Почва

По време на вегетационния сезон /пролет и лято/, подхранвайте почвата с тор за стайни растения на всеки четири седмици. Съветваме Ви да разредите разтвора наполовина, за да избегнете прехранване, тъй като може да стане крак или да пострада от изгаряне на корените.
Не подхранвайте Вашата калатея през зимните месеци, тъй като растението певз този период е в латентно състояние и не се нуждае от хранене.

Други проблеми

Калатеята е податлива на вредители като листни въшки, брашнести червеи и паякообразни акари.
За да се отървете от тези насекоми, къпете растенията си редовно, като използвате маркуч, за да измиете тези вредители. Друго решение е да повишите влажността, като включите високо овлажнителя си или напръскате растението си с вода.

Друг срещан проблем с растението е, че листата му се прашат от време на време, така че не забравяйте да ги почиствате с влажна кърпа, но никога не използвайте никакви продукти за блясък на листата върху Вашето растение!

Това е обобщение как да се грижите за Вашата калатея медальон. Е, не е толкова лесно като грижата за дяволския бръшлян, но определено си заслужава, защото пречиства въздуха, който дишате, и е страхотена декорация за Вашия дом!

Разширете знанията си за растенията, като разгледайте нашия блог с грижи за растенията, за да научите повече за различните стайни растения и съвети как да поддържате растенията си здрави и красиви!


magnifier