0
Вход и Регистрация
0884 829 368 | Понеделник - Неделя 09:00 - 20:00 | [email protected]

Никулден

06/12/2022
Магдалена Дудова
Никулден

Никулден е един от най-обичаните зимни празници. Празникът на рибарите, моряците, пътешествениците и авантюристите и банкерите.
На 6 декември честваме празника на Свети Николай Мирликийски Чудотворец.

В народния календар празникът е известен като Никулден - един от най-големите български празници.
Свети Никола, както е българското име на светеца, е почитан като покровител на моряците, рибарите и необятните морски дълбини, както и на изпадналите в беда корабокрушенци.

Свети Никола е роден в Ликия, Малоазийска провинция, през 280 година, а по време на управлението на император Константин Велики поема длъжността Мирликийски архиепископ, като участва в Първия вселенски Никейски църковен събор.
Жизненият му път приключва през 142 година. През 1087 година мощите на Свети Николай са пренесени в Бари, Италия. Те се съхраняват там и до днес в базилика, която е построена в чест на светеца.

Легенди

Народното предание гласи, че когато Господ разпределял света между шестимата братя светци - Свети Йоан, Свети Илия, Свети Василий, Свети Петър, Свети Атанас и Свети Никола, на Свети Никола се паднала воднате стихии, за това той е надарен със силата да контролира морето, да спира ветровете или да усилва ураганите, когато се ядоса.

Една от легенда разказва как веднъж той излязъл със своите другари в морето и се извила страховита буря, която продънила лодката. Тогава светецът бръкнал във водата и извадил голяма риба, с която запушил зейналото дъно.
Така всички се прибрали на сушата живи и здрави, а за да му се отблагодарят за добрината, сготвили на Свети Никола шаран.Именно оттук се е запазила традицията на празничната трапеза на Никулден да присъства рибен курбан.

Народните представи за "мокрия Свети Никола" или "рибния светец" са разнообразни. Той се осмисля като крилат момък с необикновена физическа сила. Лети със златните си крила над морета и океани и влиза в люти битки с водните демони. В други случаи е наричан стари, зимни Св. Никола, и е описван като белобрад старец. Християнската иконография го изобразява също като възрастен мъж., покровител на водите.

Трапеза

Тъй като Никулден е по време на Коледните пости, на трапезата освен риба и обредна питка, трябва да присъстват постни ястия като чушки или сарми с ориз, боб, варена царвевица, жито, зрял фасул.

На празничната трапеза трябва да присъства рибник /шаран изпечен в тесто/ както и обреден хляб.
Народната поговорка казва: „Варвара вари, Сава пече, Никола иде с голямата лъжица и гости гощава“.

Народната традиция повелява обредният рибник и хлябовете да се освещават в църква или в къщи, а късове от тях се раздават на съседите. По-голямата част от рибника и хлябовете задължително се изяжда на семейната вечеря, като хлябът се разчупва от стопанина, вдигнат високо над масата, а трапезата не се прибира през целия ден.

Суеверия и предания на Никулден

Обредността на Никулден е свързана както с коледарските, така и със сурвакарските обичаи.
В Странджанско, например, всички момци - коледари посещават дома на своя "станеник" след празника, за да му отправят тържествена покана да бъде водач на коледарската им дружина.

По традиция, на Никулден българските рибари и моряци поставят край на есенно-зимния риболов, а последния улов се принася в жертва на светеца.
Заедно със своите семейства, те участват в тържествена църковна литургия, след която се устройват общи празнични трапези, посветени на светеца.

Когато се прави нова лодка, в нея трябва да се вгради икона на Св. Николай. Вярва се, че тя пази лодката от бурите и ветровете.

Според поверието, когато чистите рибата, трябва да внимавате да не настъпите някоя паднала люспа.
Люспите се почистват внимателно, за да не паднат на земята. Ако някоя люспа все пак падне, тя не трябва да се настъпва, защото според поверията, който я настъпи, ще се разболее или ще му се случи нещо лошо.

Костите на рибата се събират и изгарят, закопават се в земята или се пускат в течаща вода /река или море/, за да се опази и умножи плодородието и семейното благополучие.

Според обичая майките използвали костта от главата на шарана, която има формата на кръст, като амулетче, което пришивали в дрехите на малките деца, за да ги пази от болести. Тази кост,“кръхче” или “дъна”, се смята за необикновено лековита и се вярва, че предпазва от “зли очи” и уроки.

На 6-ти Декември всяка година имен ден празнуват всички носещи името
Николай, Никола, Николина, Нина, Никол, Николета, Колю, Ненка, Ненко и техните производни.

magnifier