Научете значението и историята на Разпети петък – денят, който води християните през последните мигове от страданията на Исус Христос. […]
Гергьовден – Празник на смелостта, плодородието и традицията

Гергьовден е един от най-почитаните и жизнерадостни празници в българския календар. На този ден се преплитат християнска вяра, народни вярвания, символика на пролетта и почит към героизма. В статията ще научите повече за историята на празника, кой празнува имен ден, легендата за Свети Георги, обичаите и ритуалите, свързани с Гергьовден, както и как се отбелязва официално в България с тържества и военен парад. Ще ви дадем и вдъхновение за традиционната празнична трапеза.
История и значение
Гергьовден се чества всяка година на 6 май в чест на Свети Георги Победоносец – един от най-почитаните светци в християнския свят. Свети Георги е роден в Кападокия, днешна Турция, и още като млад се посвещава на военна служба в армията на император Диоклециан. Майка му е християнка и именно тя го възпитава във вярата в Христос. Когато императорът издава указ за преследване на християните, Георги се изправя открито срещу него. Заради това, и в знак на неговата непоколебима вяра и смелост, той е обявен за светец и става символ на доблестта, победата над злото и духовната сила.
Свети Георги е възприеман като покровител на овчарите, земеделците, войската и плодородието. Не случайно Гергьовден поставя началото на лятото в българския народен календар и е свързан с надеждата за добра реколта, здраве и благополучие.


Легендата за Свети Георги
Най-разпространената легенда разказва за страшен змей, който обитавал езеро край град Бейрут. Змеят носел ужас на жителите, като унищожавал всичко по пътя си. За да го умилостивят, хората започнали да принасят в жертва децата си, докато не дошъл ред на дъщерята на царя. Точно в този момент се появил млад воин на бял кон – това бил Георги. С копието си той поразил змея и спасил момичето. Впечатлени от храбростта му, хората приели християнството и повярвали в Бог. Оттогава Свети Георги се изобразява на икони, пробождащ змея с копие, като символ на победата на доброто над злото.

Имен ден и празнуващи
На Гергьовден имен ден празнуват над 180 хиляди души в България. Това са хора, носещи името Георги или негови производни като Гергана, Галя, Гинчо, Гошо, Гюрга, Жоро, Генка, Ганка и други. Всички тези имена произлизат от християнската традиция и носят в себе си сила, смелост и благословия.
Ритуали и традиции на Гергьовден
Празникът е обвързан с множество обичаи, които се спазват още от ранни зори. Един от най-красивите ритуали е къпането в сутрешна роса. Смята се, че росата на Гергьовден е вълшебна и лековита, носи здраве и плодородие. Хората, особено жените и децата, излизат на полето или до природни извори преди изгрев и се измиват или търкалят в тревата с надежда за здраве и късмет.
След ритуалното измиване, се събират свежи билки и цветя. Те се използват за украса на вратите на къщите, оборите и кошарите, както и за направата на венци, които се поставят на главите или се пазят през годината. Смята се, че билките, набрани на този ден, имат особено силни лечебни свойства.
В земеделските райони стопаните заравят първото червено великденско яйце в нивите си, за да предизвикат плодородие. Това се прави с вярата, че посевите ще бъдат здрави, земята – благословена, а реколтата – изобилна.
Трапезата на Гергьовден е богата и тържествена. В центъра ѝ традиционно присъства печено агне, като символ на чистота, обновление и благословия. Месото се поднася със зелени салати, пресен лук, чесън, козунак и различни видове хляб. Популярни са и ястия като агнешка дроб сарма, агнешка супа или печен бут с билки.



Гергьовден като Ден на храбростта
Освен религиозен и народен празник, Гергьовден е и официален Ден на храбростта и Българската армия. Тази традиция има дълбоки исторически корени и се възражда след падането на комунизма. Днес на 6 май се организира тържествен военен парад в София, който събира множество граждани и официални лица.
Център на събитието е площад „Княз Александър I“, където се провежда церемония по издигане на националния флаг, освещаване на бойните знамена и дефиле на военни части. Парадът включва маршове на гвардейци, демонстрации на бойна техника, военновъздушни прелети и специални поздрави от върховния главнокомандващ – президента на Републиката.
Подобни чествания се провеждат и в други градове на страната – с поднасяне на венци, концерти, демонстрации и отворени врати на военни поделения. Това е ден, в който се отдава почит на българските войници и на всички, които са дали живота си за родината.

Заключение
Гергьовден е празник, който обединява духовността, историята, природата и силата на традицията. Това е ден, в който хората се обръщат към себе си, към земята и към близките си. Символиката му – от пробуждането на природата до храбростта на войника – напомня, че доброто винаги има сила да победи. Като почитаме Свети Георги и празнуваме Гергьовден, ние се докосваме до дълбоките корени на българската идентичност и предаваме напред живата памет на народа.